Praktyczne porady dla opiekunek/opiekunów przed wyjazdem do Niemiec

Podjęcie zatrudnienia w charakterze opiekunki/opiekuna osób starszych wiąże się z co najmniej kilkutygodniowym wyjazdem z kraju. Nierzadko opiekun(-ka) zostaje na miejscu dużo dłużej, kiedy wszystkie strony są zadowolone, a współpraca dobrze się układa. Warto mieć to na uwadze i dokładnie przygotować się do wyjazdu za granicę. Poniżej zamieszczamy listę praktycznych porad, w jaki sposób to zrobić i na co zwrócić szczególną uwagę.

 1. Jeszcze przed podjęciem współpracy z agencją zatrudnienia przemyśl dokładnie, czy spełniasz wszystkie kryteria formalne: czy znasz wystarczająco język niemiecki, posiadasz odpowienie kwalifikacje, doświadczenie, predyspozycje i pożądane w tej branży cechy charakteru takie jak cierpliwość, empatia, staranność, niekonliktowość.

 2. Zastanów się dobrze, czy jesteś w stanie znieść dłuższą rozłąkę z małżonkiem/partnerem, dziećmi i ojczyzną. Miej świadomość, że to nie jest wyjazd na krótkie wakacje. To szczególnie ważne w sytuacji, gdy jest to Twój pierwszy dłuższy wyjazd zagraniczny.

 3. Popracuj nad językiem niemieckim. Zaopatrz się w rozmówki, słowniki i inne pomoce.

 4. Zrób listę rzeczy do zabrania. Najważniejsze będą odpowiednie ubrania (uwzględnij zmianę pogody lub pory roku w trakcie Twojego pobytu), przyjmowane na stałe lekarstwa, telefon komórkowy z pakietem rozmów z zagranicy, jakaś kwota w euro na własne drobne wydatki i umowa z agencją opieki (Niemcy prowadzą nasilone kontrole mające na celu walkę z pracą na czarno). Nie zabieraj natomiast z domu mnóstwa jedzenia i kosmetyków, gdyż wszystko możesz dokupić na miejscu. Nie zapomnij także o swoim czasie wolnym i swoich zainteresowaniach. Weź z sobą np. klika książek, laptop/tablet, ulubione krzyżówki i łamigłówki, strój do biegania lub pływania, robótki ręczne, itp. Unikaj zabierania rzeczy bardzo cennych, np. wartościowej biżuterii czy dużych sum pieniędzy.

 5. Pozałatwiaj wszystkie zaległe i bieżące pilne sprawy w urzędach i innych instytucjach, firmach, itp.

 6. Jeśli pracujesz w innej firmie, uprzedź przełożonych z wyprzedzeniem o swoich planach wyjazdowych. Złóż wypowiedzenie lub zawrzyj odpowiednią umowę z pracodawcą (zawieszenie stosunku pracy, urlop bezpłatny, itp.). Wyrejestruj się z Urzędu Pracy jeśli byłaś/-eś dotąd zarejestrowana/-y jako osoba bezrobotna.

 7. Zrób badania kontrolne, aby upewnić się, czy jesteś zdrowa/-y. Odwiedź stomatologa.

 8. Zadbaj o swój wygląd zewnętrzny. Pierwsze wrażenie jest bardzo ważne. Pamiętaj o tym, dobierając fryzurę, strój i makijaż.

 9. Zastanów się, komu powierzysz opiekę nad swoim domem/mieszkaniem/dziećmi/zwierzętami domowymi w czasie Twojej nieobecności. Pamiętaj, aby była to osoba bliska i zaufana.

 10. Bądź czujna/-y w podróży. Pamiętaj, że okazja czyni złodzieja.

 11. Bądź dobrej myśli i nastrój się optymistycznie. To pomaga - nie tylko w podróży.

Formularz kontaktowy

Newsletter

W celu regularnego otrzymywania najnowszych informacji należy podać swój adres e-mail:

Zapraszamy do pozostawania z nami na bieżąco.

Wydarzenia

Sprawdzaj bieżące wydarzenia w

ALAUCTUS-Care