Odchudzanie u seniorów

Obecnie ludzie w każdej grupie wiekowej zwracają coraz częściej uwagę na to, co i w jakich ilościach spożywają. Dotyczy to także seniorów, którzy chcą odżywiać się zdrowo, a przy okazji zrzucić zbędne kilogramy, mogące przyczyniać się do powstawania takich chorób jak nadciśnienie, choroby stawów i problemy z sercem. Z wiekiem metabolizm człowieka działa coraz wolniej, powodując łatwiejsze przybieranie na wadze. Jest to jeden z głównych powodów, dla którego osoby po 50. roku życia są bardziej narażone na zwiększanie masy ciała.

Seniorzy, którzy chcieliby schudnąć, muszą pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Przede wszystkim, należy kierować się rozsądkiem i stosować każdą dietę z umiarem. Tym bardziej w przypadku osób starszych należy zwrócić uwagę na rozsądne i dobrze zbilansowane odżywianie. Powinno ono składać się z pięciu małych posiłków dziennie, przy czym najlepiej zrezygnować wtedy z wszelkich przekąsek pomiędzy nimi. Warto wzbogacić przygotowywane posiłki o produkty z wysoką zawartością białka: ryby, białe sery, drób, jaja. Oprócz tego ryby bogate są w wielonienasycone kwasy omega-3, które wspomagają funkcjonowanie układu krążenia, serca, mózgu oraz narządu wzroku. Osoby starsze, którym zależy na schudnięciu, powinny dostarczać swojemu organizmowi błonnik, znajdujący się w pełnoziarnistych produktach takich jak: kasza gryczana, makaron z mąki pełnoziarnistej, chleb pełnoziarnisty, ryż brązowy. Nie należy zapominać o spożywaniu owoców i warzyw, które bogate są w witaminy oraz makro – i mikroelementy. Seniorzy unikać powinni produktów ciężkostrawnych, mogących powodować dolegliwości układu pokarmowego. Ograniczone powinno zostać spożywanie potraw smażonych, ale i składników powodujących wzdęcia, np. kapusty czy grochu. Warto zrezygnować z dań gotowych zawierających konserwanty, barwniki, sztuczne aromaty oraz polepszacze smaku, na poczet posiłków przygotowanych własnoręcznie, z dobrej jakości produktów. Wraz z wiekiem wzrasta ryzyko chorób układu krwionośnego i cukrzycy dlatego więc, unikać należy tłuszczów pochodzenia zwierzęcego i dużych ilości cukru. W diecie seniora należy zredukować ilość spożywanych kwasów nasyconych, na rzecz nienasyconych kwasów tłuszczowych – omega-3 i omega-6. Zamiast masła lub smalcu do smażenia użyć można zdrowych zamienników takich jak: oliwa z oliwek, olej rzepakowy, olej lniany lub olej z pestek winogron. Zarówno omega-3, jaki i omega-6 mają korzystny wpływ na wzrost poziomu dobrego cholesterolu (HDL), a także przyczyniają się do obniżenia szkodliwego cholesterolu (LDL). Co więcej seniorzy powinny spożywać jak najmniejsze ilości soli w posiłkach, ponieważ jest ona odpowiedzialna za zatrzymywanie wody w organizmie, a także przyczynia się do nadciśnienia tętniczego. Aby nadać potrawom smak, bez konieczności używania soli, sięgnąć można po wszelkiego rodzaju przyprawy takie jak: majeranek, bazylia, oregano, cząber, rozmaryn, czarnuszka, tymianek, papryka mielona słodka i ostra, kolendra, estragon, kurkuma, cynamon.

Zarówno osoby w wieku średnim, jak i seniorzy, stosując dietę powinni pamiętać o regularnym piciu wody. Organizm osoby starszej traci wodę szybciej, dlatego tym bardziej zaleca się osobom w podeszłym wieku regularne uzupełnianie płynów.

Dietę osoby starszej wspomoże z pewnością aktywność fizyczna. Oczywiście musi ona być dopasowana do wieku, siły i stanu zdrowia oraz ruchliwości zainteresowanego. Najlepszym rodzajem ćwiczeń dla seniorów są spacery i jazda na rowerze. Należy zadbać o ruch na świeżym powietrzu, przynajmniej kilka razy w tygodniu po pół godziny.

Przed rozpoczęciem stosowania diety, mającej na celu schudnięcie, senior powinien skonsultować się ze swoim lekarzem oraz/lub dietetykiem. Lekarz i dietetyk mogą zwrócić uwagę na zasady, których przestrzegać należy w obliczu danego stanu zdrowia i chorób wieku starczego.

Formularz kontaktowy

Newsletter

W celu regularnego otrzymywania najnowszych informacji należy podać swój adres e-mail:

Zapraszamy do pozostawania z nami na bieżąco.

Wydarzenia

Sprawdzaj bieżące wydarzenia w

ALAUCTUS-Care