Jestem kobietą, więc badam się regularnie!

Zapraszamy na fragment wspaniałego wywiadu przeprowadzonego z Idą Karpińską – prezesem Ogólnopolskiej Organizacji – Kwiat Kobiecości.
Jestem kobietą, więc badam się regularnie!

W dzisiejszych czasach kobiety są bardzo zabiegane, na ich głowie jest wiele obowiązków – opieka nad dziećmi, dbanie o dom, a często także praca zawodowa. W natłoku tych wszystkich spraw zapominają o sobie, także o swoim zdrowiu- tu właśnie mężczyźni powinni odegrać kluczową rolę.

Każda z nas powinna badać się regularnie. Jakie badania Pani zdaniem powinna wykonywać każda kobieta przynajmniej raz w roku?
Moim zdaniem każda kobieta podczas wizyty u ginekologa, raz w roku powinna wykonać cytologię. Niestety w Polsce badanie to jest refundowane tylko raz na trzy lata, ale nawet podczas zwykłej wizyty w ramach NFZ, możemy poprosić swojego lekarza o wykonanie odpłatnej cytologii. Regularne badanie w kierunku raka szyjki macicy jest bardzo ważne. Wczesne wykrycie tej choroby znacznie poprawia rokowania pacjentki i daje jej szanse na całkowite wyleczenie. Dodatkowo, każda z nas powinna także wykonywać podstawowe badania krwi, USG piersi, mammografię oraz USG jamy brzusznej. Oczywiście w przypadku osób chorujących na schorzenia przewlekłe ta lista będzie dłuższa, a lekarz prowadzący opiekujący się kobietą na pewno dokładnie przedstawił jej, w jakich odstępach czasu powinna wykonywać badania diagnostyczne.

Wspomniała Pani, że regularnie wykonywanie cytologii jest niezwykle ważne. Można powiedzieć, że to badanie uratowało Pani życie.
To prawda, miałam trzydzieści parę lat, kiedy dowiedziałam się, że choruję na nowotwór. Choć od zawsze bardzo dbałam o swoje zdrowie i starałam się wykonywać regularnie badania, nie ustrzegło mnie to przed rakiem. Byłam młodą kobietą, która miała całe życie przed sobą, plany, rozwijającą się karierę i brak jakichkolwiek dolegliwości – rak był dla mnie ogromnym zaskoczeniem. Na szczęście choroba została zdiagnozowana na takim etapie, w którym można zastosować leczenie radykalne. Przeszłam długą, bardzo bolesną i wyczerpującą, nie tylko fizycznie, ale także psychicznie, terapię. Udało mi się pokonać nowotwór, ale od tego czasu apeluję do wszystkich kobiet, aby dbały o swoje zdrowie i koniecznie raz do roku wykonywały badanie cytologiczne.

Do udziału w najnowszej kampanii Kwiatu Kobiecości „Piękna bo zdrowa” zaprosiła Pani mężczyzn. Jaka Pani zdaniem jest ich rola w dbaniu o zdrowie kobiety?
Mężczyźni przede wszystkim powinni troszczyć się o zdrowie kobiet – żon, matek oraz córek. W dzisiejszych czasach kobiety są bardzo zabiegane. Na ich głowie jest wiele obowiązków – opieka nad dziećmi, dbanie o dom, a często także praca zawodowa. W natłoku tych wszystkich spraw zapominają o sobie, także o swoim zdrowiu – tu właśnie mężczyźni powinni odegrać rolę. Panowie dobrze wiedzą, że ich życie bez kobiet byłoby trudne, kobiety są fundamentem całej rodziny. Dlatego w trosce o nie, powinni przypominać im o badaniach profilaktycznych. Bo zdrowie całej rodziny jest naszą wspólną sprawą i wszyscy powinniśmy o nie zabiegać.
Drogie Panie, badajcie się!
Na podstawie artykułu „Jestem kobietą, więc badam się regularnie”

Formularz kontaktowy

Newsletter

W celu regularnego otrzymywania najnowszych informacji należy podać swój adres e-mail:

Zapraszamy do pozostawania z nami na bieżąco.

Wydarzenia

Sprawdzaj bieżące wydarzenia w

ALAUCTUS-Care