Jak powinna wyglądać dieta seniora z cukrzycą?

Jak powinna wyglądać dieta seniora z cukrzycą?
Nie powinna się ona zasadniczo różnić od zdrowej diety zalecanej seniorom, których ta przypadłość nie dotyczy. Celem leczenia dietetycznego jest osiągnięcie możliwie najlepszego wyrównania metabolicznego. Cukrzyca wykryta w późnym wieku bywa kłopotliwa, głównie dlatego, iż występuje wiele ograniczeń płynących z metryki, takich jak trudności w poruszaniu się, kłopoty ze wzrokiem, trudności w rozumieniu zaleceń czy też słabsza pamięć. Wszystko to utrudnia kontrolę glikemii. Uczenie się nowych zasad żywieniowych nie przychodzi osobom starszym zbyt łatwo, a wieloletnie przyzwyczajenia bywają trudne do przezwyciężenia i zmiany.

Dieta seniora powinna zatem opierać się głównie na sezonowych warzywach, produktach pełnoziarnistych z niskim indeksem glikemicznym (dziki ryż, kasze, razowe pieczywo), pełnowartościowych produktach białkowych (mięso, ryby, nasiona roślin strączkowych) i produktach nabiałowych (mleko i jego przetwory, kefiry, jogurty). Ograniczać należy przede wszystkim słodycze, produkty zawierające znaczne ilości cukru, produkty wysoko przetworzone oraz także te, które zawierają dużą ilość soli (np. gotowe sosy czy też mieszanki przyprawowe). Ze względu na podwyższone przy cukrzycy ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, warto sól zamienić na zioła (np. bazylia, oregano, majeranek i inne). Pewnym ograniczeniom podlegają także, powszechnie uważane za zdrowe, owoce, a w szczególności soki owocowe, ponieważ zawierają sporo fruktozy, czyli naturalnych soków. Najlepszymi napojami dla seniorów są woda, herbata, kawa zbożowa, słaba kawa (oczywiście bez cukru), soki warzywne, mleko i fermentowane produkty mleczne. W sumie napojów nie powinno być mniej niż 2 litry na dobę.

Talerz diabetyka, czyli jak komponować posiłki?
Najprostsze metody bywają najlepsze – najpierw talerz należy podzielić na pół i na jedną połowę nałożyć sporą ilość warzyw (najlepiej liściastych i sezonowych), drugą połowę podzielić jeszcze raz na pół. Na pierwszą ćwiartkę płasko nałożyć produkty skrobiowe (pełnoziarniste kasze, pieczywo razowe, ryż brązowy, ziemniaki), a na drugą produkty białkowe (chudy drób, tłuste ryby morskie, nasiona roślin strączkowych), również płasko. To jest baza diety, którą należy wzbogacić o niewielką ilość zdrowych tłuszczów, najlepiej pochodzenia roślinnego (awokado, oliwa jako dressing do sałat) i owoce o niskim i średnim indeksie glikemicznym w maksymalnie dwóch porcjach po 100 g dziennie.

Rola bliskich i opiekunów
Seniorzy z zaburzeniami pamięci miewają problemy z regularnością i systematycznością posiłków, która jest niezwykle ważna przy cukrzycy. Leczenie cukrzycy wiąże się także z regularnym przyjmowaniem leków. Pominięcie dawki leku może spowodować zbyt wysoki poziom glikemii, natomiast przypadkowo podana podwójna dawka leku hipoglikemizującego (np. insuliny), może doprowadzić do ciężkiego niedocukrzenia, będącego nawet zagrożeniem życia. Stąd czujność i w razie potrzeby pomoc osób bliskich, jest bardzo cenna, a bywa że niezbędna.
Na podstawie artykułu : „Jak powinna wyglądać dieta seniora z cukrzycą?” -> www.byczdrowym.info

Formularz kontaktowy

Newsletter

W celu regularnego otrzymywania najnowszych informacji należy podać swój adres e-mail:

Zapraszamy do pozostawania z nami na bieżąco.

Wydarzenia

Sprawdzaj bieżące wydarzenia w

ALAUCTUS-Care