Jak opiekun(-ka) może zorganizować czas wolny podopiecznemu?

Opiekun(-ka) ma bardzo wiele możliwości urozmaicania czasu wolnego swojego podopiecznego. Zdarza się, że to on sam wychodzi z inicjatywą, rozpoczynając rozmowę lub proponując np. wspólne obejrzenie telewizji/wysłuchanie audycji radiowej i następnie dyskusję na ten temat, zagranie w ulubioną grę planszową, wspólne zaśpiewanie piosenki czy wyjście z domu.

Dla każdej profesjonalnej i wykwalifikowanej opiekunki/opiekuna jest jednak rzeczą oczywistą, aby nie poprzestawać tylko i wyłącznie na propozycjach osoby starszej, lecz wykazać się pomysłowością i własną inicjatywą. Na początku może być to nieco trudne i krępujące, ale warto pokonać nieśmiałość i zmniejszyć dystans. Często to podopieczny czeka na pierwszy krok ze strony opiekunki/opiekuna. Trzeba jedynie pamiętać, aby nie być natarczywym, niczego nie narzucać, trzymać się ustalonego grafiku dnia i aktywizować podopiecznego zarówno fizycznie, jak i intelektualnie.

Zapytaliśmy nasze opiekunki, jak spędzają wolny czas razem ze swoimi podopiecznymi. Poniżej zamieszczamy najciekawsze wypowiedzi:

„Gdy jest ładna pogoda, siedzimy na tarasie przy kawie i cieście. Oglądamy wspólnie telewizję: reportaże przyrodnicze, melodramaty o szczęśliwym zakończeniu, kabarety opisujące aktualną sytuację polityczną w kraju i na świecie, a także mecze piłki nożnej. Nasza ulubiona drużyna to Bayern Monachium. Nie brakuje też czasu na rozmowy i wzajemną wymianę poglądów“ (Pani Mirosława, 70 lat)

„Wspólnie z moją podopieczną pracujemy w ogrodzie – przycinamy krzewy, pielimy grządki, grabimy liście. Starsza pani daje dokładne instrukcje i nadzoruje wszystko“ (Pani Hanna, 50 lat)

„Jako że moja podopieczna ma bardzo światły umysł, lubimy oglądać razem teleturnieje, najbardziej niemiecką wersję <<Milionerów>>. Codziennie po godzinie uczymy się też razem niemieckiego. Robię wówczas staranne notatki, zapisuję nowe słówka i ciekawe wyrażenia“ (Pani Danuta, 54 lata)

„Moja podopieczna jest jeszcze w dobrej kondycji fizycznej, także codziennie chodzimy na spacery nad rzekę, do lasu, do kościoła, na cmentarz, na zajęcia śpiewu do klubu seniora. Seniorka angażuje się również w lżejsze prace domowe – ustalamy razem jadłospis, przygotowujemy posiłki, ścielimy łóżka. Aby zachować sprawność fizyczną, uprawiamy gimnastykę. Aby trenować pamięć, oglądamy wspólnie telewizję, i rozwiązujemy krzyżówki. Próbowałyśmy także grać w państwa/miasta“ (Pani Karolina, 30 lat)

„Jako że przebywam u niemieckiej rodziny na wsi, wspólnie z moim podopiecznym dokarmiamy zwierzęta gospodarskie“ (Pani Anna, 45 lat)

Formularz kontaktowy

Newsletter

W celu regularnego otrzymywania najnowszych informacji należy podać swój adres e-mail:

Zapraszamy do pozostawania z nami na bieżąco.

Wydarzenia

Sprawdzaj bieżące wydarzenia w

ALAUCTUS-Care