Dieta sprzyjająca zdrowiu stawów

Żywność jest jak wiadomo najlepszym źródłem składników minaralnych. W niniejszym artykule chcielibyśmy poruszyć kwestię diety sprzyjającej stawom, która może okazać się szczególnie korzystna dla starszych osób.

Aby ulżyć stawom i w sposób znaczny poprawić ich funkcjonowanie, należy postawić w pierwszej kolejności na pełnowartościowe białko odzwierzęce czyli chudy nabiał (kefir, mleko w tym różnego typu roślinne np. sojowe czy migdałowe. Dzięki wysokiej zawartości białka, wapna i fosforu są pierwszorzędnym budulcem kośćca i zapewniają jego długą żywotność. Mimo tego, iż w Polsce konsumpcja ryb morskich nie cieszy się specjalnie wysoką popularnością, warto włączyć je do cotygodniowego jadłospisu, ze względu na bogactwo składników mineralnych wpływających również na pracę całego organizmu (takie jak na przykład kwasy omega 3 czy witaminy ADE). Jeżeli chodzi o mięso polecane jest w szczególności mięso królicze, indycze lub mięso kurcząt. Kluczową kwestią jest, aby wybierane przez nas mięso zawierało możliwie jak najmniej tłuszczu. Przy tej okazji warto wspomnieć również o tym, że cennym źródłem witaminy D są nie tylko ryby i owoce morza (u seniora wskazane w mniejszej ilości), ale również ser żółty wątróbka cielęca, podgrzybki, tran, czy sardynki.

Jeśli dokuczają nam bóle stawowe w różnych partiach ciała, obowiązkowo powinniśmy wprowadzić do diety rośliny strączkowe i produkty pełnoziarniste, gdyż zawierają ważne składniki mineralne, które biorą udział w poprawie elastyczności stawów i chrząstki stawowej.

W diecie na chore stawy zaleca się spożywanie małych posiłków nawet do 6 razy dziennie. Dietę należy uzupełniać dużą ilością płynów – 6-8 szklanek wody lub herbat ziołowych jak też owocowych.  Bardzo ważnym elementem diety jest wybór pokarmów z niskim indeksem glikemicznym, gdyż zaburzenia gospodarki węglowodanowej wzmagają procesy zapalne. Produkty z niskim indeksem to pełnoziarniste produkty zbożowe, warzywa oraz nabiał. Ze względu na mniejszą zawartość tłuszczu oraz wyższą zawartość składników mineralnych bardziej korzystne dla zdrowia może okazać się stosowanie mleka koziego zamiast krowiego. Najważniejszą zasadą diety jest unikanie inhibitorów wapnia: nadmiernej ilości mięsa i jego przetworów, używek (alkohol, kawa, tytoń), rafinowanego, białego cukru (w tym słodyczy) oraz soli. Postarajmy się na początek ograniczyć wymienioną wyżej grupę produktów lub poszukać jej zamienników. W układaniu diety na  chore stawy bardzo dużą rolę odgrywa rodzaj spożywanego tłuszczu. Tłuszcze zwierzęce są głównym źródłem kwasu arachidonowego, który w procesach metabolicznych zapoczątkowuje wytwarzanie wywołujących ból związków chemicznych. Wytwarzanie tych związków można zatrzymać poprzez spożycie kwasów omega-3. Obserwuje się poprawę stanu zdrowia pod wpływem spożycia ryb morskich oraz oleju rzepakowego i lnianego. Ważne w diecie są również kwasy GLA, a szczególnie ich regularne spożycie w postaci oleju z wiesiołka i ogórecznika lekarskiego, co daje bardzo dobry efekt przeciwzapalny. Ograniczać należy natomiast tłuszcze bogate w kwasy omega-6: olej słonecznikowy, oliwę z oliwek, oliwę z pestek winogron czy dyni oraz pozostałe orzechy. Szczególnie wysoki poziom kwasów omega-6 mają orzechy brazylijskie. Równie niedocenianym warzywem w walce z bólem stawów jest czosnek, który zazwyczaj kojarzymy  leczeniem grypy, ale okazuje się również, że ze względu na swoje silne właściwości przeciwzapalne.

By zachować sprawność stawów na dłuższy czas warto pamiętać o suplementacji witaminy C, nie tylko w sezonie wzmożonego ryzyka chorobowego. Witamina ta przyczynia się w znacznej mierze do wzmocnienia struktury mazi stawowej, która odgrywa kluczową rolę w ich długowieczności.

To tylko niektóre z żywieniowych porad, które proponujemy. Wszelkie zmiany w jadłospisie rekomendujemy poddać konsultacji lekarskiej i dietetycznej. Jako opiekunowie jesteśmy szczególnie narażeni na stany bólowe tego typu ze względu na charakter naszej pracy, która jest wymagająca i fizycznie i psychicznie. Mamy nadzieję, że wymiwnione tutaj naturalne sposoby pomogą Paniom choćby w sposób doraźny zwalczyć problemy bólowe.

 

Na podstawie: https://www.poradnikzdrowie.pl/diety-i-zywienie/diety/dieta-dla-stawow-pomoze-na-stany-zapalne-i-bole-stawow-aa-94Ed-vpcH-9fw4.html.

Formularz kontaktowy

Newsletter

W celu regularnego otrzymywania najnowszych informacji należy podać swój adres e-mail:

Zapraszamy do pozostawania z nami na bieżąco.

Wydarzenia

Sprawdzaj bieżące wydarzenia w

ALAUCTUS-Care