Demencja u seniora

TEMAT DEMENCJI I TRENINGU PAMIĘCI U SENIORA

CZYM JEST DEMENCJA?

Pojęcie demencji pochodzi od łacińskiego dementia i jest chorobą spowodowaną zaburzeniami funkcji kory mózgowej. Dotyczy najczęściej ludzi od 65 roku życia wzwyż. Do jej podstawowych objawów zaliczamy: 

  • Zaniki pamięci 
  • Kłopot z nazywaniem rzeczy 
  • Nadaktywność nocna 
  • Ogólne osłabienie 
  • Uboższa mimika twarzy

W ostatniej fazie choroby konieczna jest całodobowa opieka. Należy być tego świadomym planując wyjazd i przemyśleć czy jesteśmy gotowi powziąć tak duże fizyczne oraz psychiczne obciążenie.  

W związku z tym, iż niedawno odbył się w Bonn tydzień demencji (w dniach 20 – 27.09.2019) chcielibyśmy poruszyć trudny temat demencji u seniorów i pokazać, że trening pamięciowy nie musi być wcale przykrym obowiązkiem. Wiadomą rzeczą jest, iż wszyscy chcielibyśmy zachować dobrą pamięć do późnego wieku. W pracy opiekuna osoby starszej ważne jest, aby pamiętać o kilku kluczowych zasadach, które ułatwią pracę z seniorami. Najważniejsze jest, to aby trening dawał satysfakcję obu stronom i być produktywnym. Przede wszystkim należy pamiętać o codziennej aktywności fizycznej, która pomaga dotlenić mózg i rozluźnić mięśnie. Jeżeli przeprowadzamy trening pamięci w większej grupie osób, należy postarać się o różnorodność treningu i form ćwiczeń pamięciowych. Ćwiczeń do wyboru jest naprawdę mnóstwo. Ważne jest również, aby nie przesadzić z ilością ćwiczeń wykonywanych w ciągu dnia i dostosować typ aktywności fizycznej dla każdego seniora indywidualnie. Poniżej podajemy Państwu przydatną stronę internetową, na których mogą Państwo znaleźć gry pamięciowe służące aktywizacji senioralnej:

https://www.demenz-portal.at/wp-content/uploads/2015/07/Cerebokan-Ged%c3%a4chtnistraining_WEB.pdf. http://www.seniorzybialoleki.org.pl/images/katalogssb/pdf/CWICZENIA_USPRAWNIAJACE_PAMIEC.pdf.

Gdy opiekujemy się osobą chorą na demencję warto pamiętać, że bardzo trudno jest opiekować się taką osobą w pojedynkę. Dobrze jest gdy pomaga nam druga osoba, ponieważ niewątpliwie zyskujemy na tym pod względem naszego komfortu psychicznego. Należy w pełni zaakceptować stan chorego oraz wykazywać się na co dzień dużą dozą empatii i zrozumienia sytuacji. Od chorego nie należy wymagać zapamiętywania nowych rzeczy. Częstym błędem popełnianym przez opiekunów jest racjonalizowanie choremu jego zachowań. Najlepsze co można zrobić w takich sytuacjach to nie wdawać się w dyskusje. Udowadnianie swoich racji nie ma sensu, a pacjent może poczuć się atakowany. Nade wszystko należy pamiętać, że to właśnie seniorzy z demencją potrzebują najwięcej ciepła i zrozumienia w porównaniu do pozostałych grup pacjentów.

Na podstawie:

http://www.opieka.senior.pl/84,0,Jak-opiekowac-sie-chorymi-na-demencje,9593.html.

http://www.alzheimer-gesellschaft-bonn.de/.

https://www.bonn.de/medien-global/amt-50/Mitten_im_Leben_03_19_web.pdf.

https://demenz-podcast.de/.

Formularz kontaktowy

Newsletter

W celu regularnego otrzymywania najnowszych informacji należy podać swój adres e-mail:

Zapraszamy do pozostawania z nami na bieżąco.

Wydarzenia

Sprawdzaj bieżące wydarzenia w

ALAUCTUS-Care