Adwent w Niemczech

Cztery niedziele przed Bożym Narodzeniem rozpoczyna się radosny czas Adwentu. W Niemczech jest on obchodzony dużo intensywniej niż w Polsce. W domach i kościołach, a także w biurach i fabrykach, spotkać można wieńce adwentowe z czterema czerwonymi świecami. W każdą kolejną niedzielę Adwentu zapala się kolejną świecę, tak aby w ostatnią niedzielę płonęły już wszystkie świece. Dzieci dostają specjalny kalendarz adwentowy z małymi okienkami, w których ukryte są czekoladki. Od 1 grudnia aż do Wigilii dzieci otwiarają codziennie jedno okienko i zjadają jedną czekoladkę.

Na ulicach widać mnóstwo dekoracji świątecznych i choinek. Miasta i wioski są pięknie oświetlone. Tradycją są także jarmarki bożonarodzeniowe, na które przybywa wielu gości z całego kraju jak i zza granicy, w tym także z Polski. Kupić tam można ozdoby świąteczne, rękodzieło, ubrania, zabawki i wiele inych ciekawych rzeczy, jak również skosztować typowych niemieckich potraw jak np. Currywurst (pieczona kiełbasa z dużą ilością curry) czy Glühwein (grzane wino).

 

Zapytaliśmy nasze opiekunki, jak spędziły Adwent podczas swojego pobytu w Niemczech. Poniżej prezentujemy najciekawsze wypowiedzi:

 

"Już od końca listopada czuć atmosferę Świąt, ponieważ sklepy są oświetone lampkami i nie brakuje choinek. Wykonałam też stroik – białe drewniane serduszko ozdobione świerkiem."

Mieczysława

 

"Wszędzie ustrojone, kolorowo na ulicach, dużo światełek."

Barbara

 

"Najbardziej widoczny jest Adwent w domach i sklepach, gdzie pełno jest dekoracji. Kolory są jednak stonowane, nie jest tak barwnie jak w Polsce. Sama udekorowałam dom, aby podopieczna też poczuła atmosferę Świąt."

Bożena

 

"Czas Adwentu w Niemczech kojarzy się z bogactwem ozdób i dekoracji na ulicach, w sklepach, restauracjach. Oczywiście odbywa się jarmark, gdzie można kupić ozdoby, jedzenie, napoje. Przykre jest jednak, że Wigilię traktuje się jak zwykły dzień. Nie przywiązuje się tak dużej wagi do potraw jak w Polsce. Na stołach pojawiają się skromne dania lub rodzina idzie na kolację do restauracji. W domu podopiecznej ubrałam dwie choinki- jedną małą i jedną dużą.".

Kamila

 

"Już 4niedziele przed Świętami dom musi być koniecznie udekorowany. Obowiązkiem jest wieniec adwentowy z 4 świeczkami. Mnóstwo koncertów i dekoracji".

Mirosława

 

"Wszędzie dekoracje. Furorę stanowią ciasteczka, na które jest wiele przepisów. Rodzina spędza Święta inaczej niż w polsce, według swoich zwyczajów".

Janina

 

Formularz kontaktowy

Newsletter

W celu regularnego otrzymywania najnowszych informacji należy podać swój adres e-mail:

Zapraszamy do pozostawania z nami na bieżąco.

Wydarzenia

Sprawdzaj bieżące wydarzenia w

ALAUCTUS-Care